WYSTAWY – Etno Design – Jatki w Ostrowi Mazowieckiej

Finał projektu Etno Design

Wystawa Etno DesignWERNISAŻ
📅 🎨 28 września 2022 r.
⏰ godz. 18:00

WYSTAWA
28.09 - 14.10.2022 r.

Zapraszamy na wystawę będącą podsumowaniem projektu Etno Design dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura Interwencje. Projekt obejmuje m. in. cykl warsztatów z projektowania inspirowanych wycinanką kurpiowską, które odbyły się w okresie wakacyjnym ciesząc się dużym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności. Były to zarówno warsztaty z robienia wycinanek kurpiowskich, jak też warsztaty grafiki i projektowania przedmiotów użytkowych wykorzystujących motyw wycinanki kurpiowskiej.
Wycinanka kurpiowska pochodzi od nazwy regionu Kurpi, który leży na terenie dwóch puszcz mazowieckich: Puszczy Białej oraz Puszczy Zielonej. Historia wycinanek sięga lat 80. XIX wieku. Ich pierwotnym przeznaczeniem było zdobienia okien, które zastępowały późniejsze zazdrostki. Z upływem lat wycinanki stały się istnym symbolem kultury Kurpiowskiej oraz ich regionalnym produktem, z którego są bardzo dumni.
W wyniku projektu Etno Design powstała kolekcja strojów oraz przedmiotów użytkowych zaprojektowanych przez projektantkę mody i stylistkę Elwirę Horosz we współpracy z paniami wyspecjalizowanymi w wycinance kurpiowskiej, grafikami komputerowymi oraz ponad dwustoma uczestnikami warsztatów. Prototypy kolekcji będzie można obejrzeć właśnie na prezentowanej wystawie. Wernisaż uświetni pokaz mody etno. Serdecznie zapraszamy.
Finał Etno Design