WYSTAWY – Beksiński – W świecie surrealizm – Jatki w Ostrowi Mazowieckiej

Beksiński - W świecie surrealizmu

WERNISAŻ
📅 🎨 19 października 2022 r.
⏰ godz. 18:00

Zdzisław Beksiński ur. 24 lutego 1929 w Sanoku, zm. 21 lutego 2005 w Warszawie. Najbardziej znany z tzw. fantastycznego okresu twórczości, kiedy malował obrazy przesiąknięte indywidualnym stylem, nawiązującym do apokaliptycznych wizji. Inspirację do dzieł czerpał z wizji nawiedzających go w trakcie snu. Malowanie pomagało mu oswoić dręczący go nieustannie lęk przed śmiercią.

Na wystawie w Galerii Sztuki Jatki będzie można obejrzeć grafiki komputerowe artysty udostępnione przez Muzeum Historyczne w Sanoku. Grafiką komputerową malarz zainteresował się w połowie lat 90. ub. wieku. Tworzenie grafik przy pomocy programów komputerowych wynikało z otwartości Zdzisława Beksińskiego na nowoczesną technikę, na nowe możliwości, a jednocześnie stanowiło swego rodzaju powrót do twórczości fotograficznej. Pierwsze realizacje uzyskane przy współpracy z komputerem w pewien sposób nawiązują do fotomontaży z lat 50. Po kilkudziesięciu latach Beksiński ponownie tworzy kompozycje – collages fotograficzne, korzystając z własnych oraz cudzych zdjęć – tym razem wprowadzanych w komputer przy pomocy skanera, następnie kompilowanych i przetwarzanych. Powstałe w ten sposób wizje zbliżone są do realizacji malarskich okresu fantastycznego, w których dominuje nierealna, metafizyczna przestrzeń budowana przy pomocy realistycznego światłocienia.

Drugim, obok pejzażu, motywem przewodnim prac komputerowych jest dalece przetworzona postać ludzka lub sama głowa. Dalece posunięta komputerowa modyfikacja najczęściej uniemożliwia zidentyfikowanie utrwalonego na wyjściowym zdjęciu modela. Najlepszym uzasadnieniem wyboru kreacji artystycznej, jakim jest grafika komputerowa, są słowa samego artysty wypowiedziane w 1998 r.: Jest w tej pracy pewne odświeżenie umysłu, spojrzenie z zupełnie innej strony niż przy malowaniu. Bawiąc się tymi programami, mogę stworzyć sztuczną rzeczywistość pod dowolnym kątem i w cudzysłowie „sfotografować” ją, co będzie ostatecznym efektem kreacji. Po pewnym czasie i ten sposób tworzenia kompozycji przestał mu wystarczać. Wciąż niezaspokojona potrzeba poszukiwania ciągle nowych rozwiązań plastycznych oraz sposobów ich realizowania skłoniła artystę do wprowadzenia do swych komputerowych eksperymentów klasycznego rysunku, stanowiącego punkt wyjścia późniejszych modyfikacji komputerowych. Uzyskana w ten sposób kompozycja jest tak mocno przetworzona, że w całości wywołuje wrażenie rysunku odręcznego. W rysunkach modyfikowanych komputerowo, gdzie główne motywy tematyczne pozostają bez zmian, przeważają czarno-białe realizacje. Beksiński znudzony eksperymentami komputerowymi, ich ograniczeniami, po kilku latach powraca do wcześniejszego środka wypowiedzi artystycznej, jakim było malarstwo.

Gościem wernisażu będzie Ewa Krawczyk - absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Laureatka XXX Olimpiady Artystycznej sekcji plastyki. Wieloletnia edukatorka Muzeum Narodowego w Warszawie. Autorka wykładów w MNW, w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, w Miejskim Domu Kultury w Ostrowi Mazowieckiej (cykl „Od Myrona do Mondriana”). Autorka i realizatorka warsztatów z grafiki warsztatowej w Warszawie i Ostrowi Mazowieckiej. Interesuje się głównie historią mody (zwłaszcza przełomu XIX i XX wieku) oraz kulturą i sztuką modernizmu. W twórczości artystycznej sięga do różnorodnych technik ze szczególnym naciskiem na techniki rysunkowe i graficzne.

* W opisie wystawy wykorzystano materiały Muzeum Historycznego w Sanoku: http://muzeum.sanok.pl/pl/zbiory/zdzislaw-beksinski/grafika
Na czarnym tle biały napis Beksiński, zamiast środkowej litery I pionowy naois W świecie surrealizmu