WYSTAWY – Wystawa OBRAZKI Z KSIĄŻKAMI Gabrieli Cichowskiej – Jatki w Ostrowi Mazowieckiej

Wystawa "OBRAZKI Z KSIĄŻKAMI" Gabrieli Cichowskiej


Wystawa "OBRAZKI Z KSIĄŻKAMI" Gabrieli Cichowskiej27 maja - 4 lipca

Pewnego razu żył sobie Niedźwiedź podobny do innych niedźwiedzi. Brązowe futro leżało na nim jak ulał, a jego najulubieńszym przysmakiem był miód. Ale nasz bohater posiadał też pewien dar, który wyróżniał go pośród niedźwiedziej braci. Niedźwiedź ten umiał czytać…
Tak zaczyna się „Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i Króliku, który spadł z nieba”, do której autorką ilustracji jest Gabriela Cichowska, główna bohaterka naszej wystawy 🐻
Wystawa zatytułowana „Obrazki z książkami” jest lustrzanym odbiciem książek z obrazkami. Pozwala na przyjrzenie się losom bohaterów poprzez obrazy i ilustracje, a potem dokładniejsze poznanie ich, dzięki umieszczonym w przestrzeni galerii książkom 📚
Otwieramy ją pomiędzy Dniem Matki i Dniem Dziecka i zachęcamy do zwiedzania z dziećmi, wspólnego kontaktu ze sztuką i czytania książek na wygodnych pufach 👪 Być może, jak wspomniany Niedźwiedź, pokochacie książki i zawarte w nich ilustracje 🖼

🖌 🖌 🖌

 
 
Gabriela Cichowska
Urodziła się w 1984 roku w Rzeszowie. Skończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom uzyskała w 2011 roku w Pracowni Druku Wklęsłego prof. Stanisława Wejmana. Od 2011 roku jest pedagogiem na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
Kolekcjonuje pluszowe misie i białą porcelanę. Gotuje pyszne potrawy, a następnie artystycznie je dekoruje. Pod koniec każdej zimy dekoruje dom żonkilami i hiacyntami, żeby przyspieszyć nadejście wiosny. Jej największą miłością jest jednak ilustracja.

WYBRANE OSIĄGNIĘCIA:
- 2007: Międzynarodowa wystawa pokonkursowa ,,Biennale Internacional IIustrarte 2007 Bareiro - Portugalia. Wyróżnienie za cykl ilustracji.
- 2008: XVI Ogólnopolski Konkurs Sztuki im.Vincenta van Gogha’', Rybnik. I nagroda za zestaw prac malarskich.
- 2008: Indywidualna wystawa rysunku i ilustracji – Galeria Stalowe Anioły – Bytom.
- 2009: II Ogólnopolskie Triennale Granice Rysunku, II Nagroda Towarzystwa Podkarpackiego Zachęty Sztuki Pięknych..
- 2009: Wystawa zbiorowa „A zwierzęta poszły parami. Józef Wilkoń i dzisiejsi ilustratorzy polscy” Internationale Jugendbibliothek – Monachium..
- 2010: Wyróżnienie w III Konkursie Literatury dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej – za ilustracje do książki Adama Jaromira „Słoniątko”, Wydawnictwo: Muchomor. Książka zostaje wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki dla dzieci..
- 2010: Udział w wystawie „Bliźniemu Swemu”, Zachęta – Warszawa..
- 2010: Udział w wystawie „Sztuka – wystawa polskich artystów” – Pineberg, Niemcy..
- 2011: Wyróżnienie – Konkurs Bologna Ragazzi Award 2011 – w kategorii Opera Prima (debiut ilustratorski) za Ilustracje do książki „Słoniątko”..
- 2011: Konkurs Najpiękniejsza Książka Roku PTWK – wyróżnienie. 2011, Warszawa, Organizator: Prezes Polskiej Sekcji IBBY Maria Kulik..
- 2012: Indywidualna wystawa grafiki – BWA – Rzeszów..
- 2012: Wystawa ilustracji – BWA – Łódź. Wystawa z okazji 40-lecia istnienia Wydziału Grafiki i Malarstwa, ASP – Łódź..
- 2013: Indywidualna wystawa ilustracji i malarstwa – BWA - Kielce..
- 2014: Nagroda dla najlepszej książki niemieckojęzycznej dla młodzieży. Tytuł książki „Fraulein Estheres letzte Vorstellung”. Nagroda przyznawana przez rząd Nadrenii północnej i Westfalii..
- 2014: Indywidualna wystawa ilustracji „Cicatrices europeennes. Archives departementales Alencone” – Francja..
- 2014: Indywidualna wystawa ilustracji „Janusz Korczak und die Kinder”, Mediznischen Zentrum, Kusel – Niemcy.
- 2015: Wyróżnienie „Łódzka Eureka” przyznana przez Radę ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi za Zdobycie Pokojowej Nagrody Gustawa Heinemanna Frankfurt 2014 r. za ilustracje dla najlepszej książki niemieckojęzycznej dla młodzieży pt.: „Fraulein Estheres letzete Vorstellung”..
- 2015: Zbiorowa wystawa pt. „Postmodern Stories” w Galerii Alma Mater Uniwersytetu w Sofii w Bułgarii..
- 2016: Publikacja książki Julia Hartwig, ilustracje Gabriela Cichowska pt. „Zguba Michałka”..
- 2017: Wystawa pt. „Kafka – przełamywanie granic”. Malarstwo. Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” – Czeladź..
- 2018: Indywidualna wystawa Malarstwa oraz ilustracji książkowej, Kunstverein Zweibrücken i Stadtmuseum Zweibrücken, Kurator: dr Jurgen Ecker..
- 2019: Książka autorstwa Przemysława Wechterowicza, ilustracje Gabriela Cichowska, „Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba”..
- 2021: Nominacja w 12. edycji konkursu „Przecinek i kropka” – Najlepsza książka dziecięca 2020 – książka „Urodziny Misia".
GCichowska-plakat