WYDARZENIA – Wernisaż wystawy „Obrazy wszechświata. Mandale” Ewa Krawczyk – Jatki w Ostrowi Mazowieckiej

Wernisaż wystawy "Obrazy wszechświata. Mandale" Ewa Krawczyk


Wernisaż wystawy "Obrazy wszechświata. Mandale" Ewa Krawczyk


📅 17 lipca 2024 r.
🕒 godz. 18:00
📍 Galeria Sztuki Jatki ul. Pocztowa 12


Ewa Maria Krawczyk - urodzona 20.06.1987 r. w Siedlcach. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2008 r. współpracuje z Muzeum Narodowym w Warszawie jako edukatorka. Udziela również lekcji indywidualnych. W swojej twórczości zajmuje się technikami tradycyjnymi rysunku i malarstwem olejnym. Jako historyk sztuki zgłębia tematykę mody dawnej.

"Moje mandale są próbą ukazania energii wszechświata, jej przemian i równowagi. Energia pozostaje w ciągłym ruchu jednocześnie ukierunkowanym do wewnątrz i emanującym za zewnątrz. Obrazy te stanowią również wyraz pierwotnej tęsknoty za doświadczaniem i tworzeniem piękna. Nie rozumianego jako pusta dekoracyjność, tylko wypływającego z harmonijnego współistnienia walorów wizualnych i duchowych. Seria Mandali zaczęła powstawać na początku 2021 r. Obecnie liczy ok. 30 płócien w technice olejnej. Prawie wszystkie mają format kwadratu (większość o wym. 90x90 cm). Można zaliczyć je do nurtu abstrakcji geometrycznej.
Korzystałam z wzorców kompozycyjnych z tradycyjnych przedstawień mandali. W niektórych pracach odwołuję się też do daleko wschodniej kolorystyki obrazów. Dodaję jednak także „własne” symbole. Są to np. trójkąty Sierpińskiego, płyty winylowe, znaki „play”. Część prac oparta jest na matematycznych wyliczeniach mających zapewnić kompozycyjną harmonię, część tworzona jest intuicyjnie. Malarsko kluczowe w mandalach jest dla mnie ograniczenie kompozycji do centralnie zestawionych prostych, „pierwotnych” figur. Daje ono szanse na wyzwolenie kolorystyczne, możliwość zbadania różnych rozwiązań w obrębie tych samych czy zbliżonych do siebie form. Seria będzie kontynuowana w ciągu najbliższych lat. Planowane są także działania artystyczne na pograniczu video art i performence."

DZIAŁANIA EDUKACYJNE "Jednym z najważniejszych elementów mojego życia jest edukacja artystyczna. Od kilkunastu lat prowadzę indywidualne lekcje rysunku i malarstwa. Są ogromnym źródłem satysfakcji i radości. Najczęściej uczę dzieci, ale zdarzają się i osoby starsze ode mnie. Doskonalenie warsztatu innych z pewnością pozwala mi utrzymać własny na odpowiednim poziomie. Zabrzmi to może nieco pompatycznie, ale uważam nauczanie za moją misję, a prościej może - że przekazanie tego, co potrafię i wiem, że to najlepsze, co mogę dać innym ludziom. Sama cenię ten wysiłek na równi z tworzeniem własnych kompozycji. Uczniowie również uczą mnie. Swoją postawą, energią, pytaniami pozwalają mi spojrzeć na sztukę z szerszej perspektywy.
Głównie przekazuję zasady rysunku i malarstwa klasycznego. Staram się także dzielić innymi moimi pasjami – miłością do natury, złożoności ludzkiego wnętrza oraz zmysłowego odbioru rzeczywistości. Od kilkunastu lat jestem pracownikiem działu edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie. Prowadzę lekcje z szeroko pojętej historii sztuki dla grup szkolnych i przedszkolnych oraz warsztaty rysunkowe i spotkania poświęcone historii mody dla dorosłych."
449681261_990527389524871_2134491358473105963_n