WYDARZENIA – Wernisaż wystawy Eugeniusza Ochnio – Jatki w Ostrowi Mazowieckiej

Wernisaż wystawy Eugeniusza Ochnio


Wernisaż wystawy Eugeniusza Ochnio


📅 15 maja 2024 r.
🕒 godz. 18:00
📍 Galeria Sztuki Jatki ul. Pocztowa 12


“Okiem myśliwego” to wystawa przekrojowa twórczości Eugeniusza Ochnio, artysty - myśliwego. Główną bohaterką i wspólnym mianownikiem prac zaprezentowanych w Galerii Jatki jest natura przedstawiona różnorodnymi technikami. Od pasteli, rzeźb animalistycznych, fotografii, rzeźb plenerowych i medalionów po obrazy olejne w stylu impresjonistycznym z zachowaniem ulotności chwili i emocji. Sam autor tak mówi o swoich dziełach: ,,Obcowanie z przyrodą i bycie myśliwym pozwala mi na uchwycenie w rzeźbach zwierząt, ich piękna, siły, dzikości i harmonii ruchów. Pion i poziom, symetria i asymetria, relief i wypukłość, kreska i plama, nieprawdopodobna gama kolorów i dźwięków, ciepło i przeszywające zimno – to otaczająca mnie przyroda...”.

Eugeniusz Ochnio urodził się w 18.05.1948 r. w Kalinowie k/Żelechowa. Malowaniem i rzeźbą zajmuje się od najmłodszych lat. Pochodzi z rodziny muzyków ludowych, tkaczek i wycinarek. W 1967 r. z wyróżnieniem ukończył Liceum Technik Plastycznych im. A Kenera w Zakopanem. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w pracowniach rzeźby, malarstwa, ceramiki, medalierstwa i fotografii doskonalił warsztat artystyczny, pod okiem m.in. prof. Stanisława Kulona, prof. Bogdana Chmielewskiego, prof. Oskara Hansena, prof. Bogusława A Szwacza, prof. Ireny Golakowskiej czy prof. Daniela Szczechury. Nauki, które obierał u swoich profesorów, odzwierciedlają się w jego twórczości poprzez jej styl i charakter. Ukształtowały go jako artystę wielowymiarowego i wielopłaszczyznowego. Jego rzeźby pomnikowe, kameralne i małe formy rzeźbiarskie oparte są na realizmie i symbolizmie. Dużą część twórczości zajmuje medalierstwo. Eugeniusz Ochnio realizuje się także jako fotograf i publicysta. Ponadto wykonuje projekty architektoniczno-przestrzenne i budowlane.

Mimo wielu nauczycieli i profesorów, jak sam przyznaje, przyroda jest jego najważniejszą nauczycielką i inspiracją. Dorastając na wsi nieopodal lasu, wśród malowniczych i „dzikich” pejzaży to właśnie ona ukształtowała w nim wrażliwość, pokorę i szacunek dla natury.


Eugeniusz Ochnio od 1969 roku jest działaczem PZŁ, od ponad czterdziestu lat łowczym Kółka Myśliwskiego w Garwolinie, prezesem i wiceprezesem Wojewódzkiej - później Okręgowej - Rady Łowieckiej w Siedlcach, odznaczony regionalnymi i centralnymi odznaczeniami łowieckimi, a na Hubertusie Expo 2013 - Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zadziwia swą aktywnością artystyczną i łowiecką, przez co jest spełnionym artystą - myśliwym. Łączy ze sobą te dwie tak różne dziedziny życia. Jak sam mówi: „Przebywanie w lesie i w pracowni to wielka przyjemność i radość płynąca z obcowania z przyrodą i z tworzenia dzieła inspirowanego naturą. Nieważne, czy się upoluje, ważne, że łowiectwo dostarcza niezwykłych przeżyć i spostrzeżeń. (...) W swej pracy lektorskiej uczę przyszłych myśliwych patrzenia na łowiectwo przez pryzmat przyrody, a nie przez lufy broni. Pomocami dydaktycznymi, którymi posługuję się na wykładach, są moje prace, ukazujące piękno natury. Łatwiej jest wówczas oddziaływać na wyobraźnię kandydatów do PZŁ”. (cyt. Wywiad z K. Mielnikiewiczem / ”Kultura Łowiecka” 2014).

Dorobek artysty:


Zagospodarowanie architektoniczno-przestrzenne Centrum J. Popiełuszki w Górsku k/Torunia, ołtarze w kościołach (Stalowa Wola), pomniki w brązie, w kamieniu, w stiuku (Jana Pawła II w: Garwolinie, Rykach, Sanktuarium MB Fatimskiej w Górkach; J. Piłsudskiego w Garwolinie; Sikorskiego w Siedlcach), płaskorzeźby wielkoformatowe w brązie: Jana Pawła II Garwolinie i w Trąbkach, Starej Błotnicy k/Radomia, bp. Chrapka i Gołębiowskiego w Starej Błotnicy, prym. S. Wyszyńskiego w Garwolinie. Medale i statuetki: statuetka „Hubert” do Ogólnopolskiego konkursu dla dziennikarzy „Rok Myśliwca”, statuetka dla kół łowieckich ORŁ Siedlce, medal „Budowniczym Biblioteki Narodowej w Warszawie, medal 900-lecia Węgrowa, 750-lecia Dobrego, 100-lecia Min. Kultury i Sztuki, dwukrotnie centralnego otwarcia roku szkolnego w Polsce, medal-logo 80-lecia PZŁ, a także dziesiątki medali i statuetek do regionalnych i lokalnych imprez różnego typu.

Realizacje architektoniczno-plastyczne: projekt i realizacja ścieżki edukacyjno-przyrodniczej w Hucie Garwolińskiej - najlepsza realizacja ekologiczna w kraju w 2000 r.; ogrody: Siedziba Nuncjusza Papieskiego w Warszawie, BP, Siedleckiego w Siedlcach, Ołtarz Fatimski i całe założenie arch. plast. Sanktuarium MB Fatimskiej w Górkach z grotą św. Huberta; 10 kapliczek św. Huberta w Polsce oraz setki medali, plakietek statuetek do różnych uroczystości i konkursów oraz obrazy, grafiki i rysunki w różnych technikach, fotografia artystyczna.

Projekty i realizacje wielu sztandarów i drzewców, pucharów, wystaw i pokazów, odznaczenia: srebrny i złoty medal zasługi: Zasłużony dla woj. Siedleckiego, Złoty medal OSP, Zasłużony Działacz Kultury, wszystkie odznaczenia łowieckie, srebrna odznaka Strzelectwa Sportowego, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
świt nad stawem olej rozm35x27 cm 2