WYDARZENIA – Wernisaż wystawy Heleny Jacyno – Jatki w Ostrowi Mazowieckiej

Wernisaż wystawy Helena Jacyno

Wernisaż wystawy Helena Jacyno


26 października 2019 r.

Helena Jacyno

Wernisaż:
📅 26 października
⏰ godz. 18:00
📍 Jatki, ul. Pocztowa 12, Ostrów Mazowiecka
wstęp wolny

Helena Jacyno - artystka multidyscyplinarna zajmująca się dziedzinami sztuki takie jak malarstwo, rysunek, grafika, ceramika, kolaż, scenografia. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Lwowie na wydziale ceramiki, dyplom zdobyła w pracowni artystycznej prof. Tarasa Janko. Studiowała również malarstwo ścienne i scenografię. Uzyskała tytuł doktora sztuk pięknych w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Mieszka i pracuje w Przemyślu. Od 2007 roku należy do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Malarstwo Heleny Jacyno posiada w sobie pewnego rodzaju poezję. Artystka posługuje się językiem właściwym poetom, czyli metaforą. Piękną metaforą, która posiada w sobie odbicia odwiedzanych miast, zabytków (godzinami oglądanych w albumach, w innym odległym czasie), historii, religii i jej przesłania; obserwowania płynącego życia, podziwiania napotkanych ludzi. Podczas jazdy, wędrówek miastem, często przemieszczamy się w przeszklonych przestrzeniach, mijamy się właśnie w odbiciach, przez które obrazy się nawarstwiają. W podobny sposób nakładają się różne zapamiętane wrażenia i odczucia. W malarstwie Heleny Jacyno nawarstwia się sumaryczna wiedza dotycząca oświetlenia, koloru codziennie mijanych zabudowań, drzew, zarysów wież kościelnych w codziennie innym tle nieba.

„W drodze mimowolnie lub z założenia „magazynujemy” zapamiętane doznania, korzystając z różnych możliwości naszej pamięci, segregując, układając – tworzymy „magazyn” składający się z kolorów, kształtów, zapachów… Na podstawie skojarzeń nasza pamięć jest w stanie „wyciągnąć z przechowalni” kolor zachodu słońca odbity lustrem w szklanych meandrach rzeki, piękną twarz starszej pani, dziecko na rowerze mijające nas w tej chwili…”
71342790_376906299925709_2645931975843512320_n